تفاوت سئو کلاه سفید و کلاه سیاه

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. آموزش
 4. chevron_right
 5. سئو
 6. chevron_right
 7. تفاوت سئو کلاه سفید و کلاه سیاه

تفاوت سئو کلاه سفید و کلاه سیاه، در زمینه سئو سازی سایت، مورد توجه قرار گرفته است. برای سئو کردن سایت و گرفتن جایگاه خوب در نتایج جستجوی گوگل باید از قوانینی استفاده شود که گوگل وضع کرده است. حال شیوه استفاده از این قوانین در کلاه سیاه سئو و کلاه سفید سئو، متفاوت می‌ باشد. برای آشنایی با تفاوت های این دو مورد در ادامه با ما باشید.

معرفی سئو

سئو تکنیک و قوانینی است که باید در طراحی و مدیریت سایت های مختلف پیاده سازی شود. این تکنیک ها، می‌ توانند رتبه سایت را افزایش دهند و سایت را برای موتورهای جستجوگر بهینه سازی کنند. نتیجه سئو سازی سایت، افزایش رتبه در نتایج جستجوی گوگل است که کاربران می توانند سایت دارای رتبه مناسب را در صفحات اول جستجو مشاهده کنند. در این صورت بازديد سایت بسیار بالا خواهد رفت.

سئو کلاه سفيد چیست؟

موتور جستجوگر گوگل، برای بهینه سازی سایت، روش ها و تکنیک هایی را ارائه داده است که با استفاده از آن ها، بهینه سازی سایت به بهترین شکل ممکن انجام می گیرد. مدیران سایت و یا شرکت های طراحی سایت باید این تکنیک و قوانین را بشناسند و در طراحی و تولید محتوا، به کار ببندند.

گوگل با تشخیص این امر، رتبه بالایی را به سایت اعطا می‌ کند و مدیران سایت می توانند به اهداف خود به بهترین شکل ممکن دست یابند.

به عبارت دیگر سئو کلاه سفید یعنی تمامی روند سئو دقیقا مطابق با قوانین و استانداردهای گوگل باشد و بدون هیچگونه خلاف و شیطنت سئو سایت مورد نظر انجام شده باشد. علت نام گذاری به کلاه سفید به دلیل آن است که مسیر سئو کاملا سفید و بدون خلاف پیش می رود.

سئو کلاه سیاه چیست؟

سئو کلاه سیاه دقیقا نقطه مقابل سئو کلاه سفید است یعنی متخصص سئو گوگل را به طور کامل دور می زند و هیچ کدام از قوانین گوگل را انجام نمی دهد. سئو کلاه سیاه بسیار خطرناک است زیرا بالاخره دیر یا زود گوگل متوجه آن خواهد شد و صفحات سایت شما را پنالتی می کند.

تکنیک های به روز شده سئو

در آموزش سئو، تاکید بسیار زیادی به تغییرات قوانین سئو صورت می گیرد. به عبارتی قوانین سئو که توسط گوگل ارائه می‌ شود، در مدت زمان کوتاهی دچار تغییر و یا ارتقا می‌ شود. از این رو برای بهینه سازی سایت، لازم است که آگاهی کاملی از قوانین جدید سئو داشته باشیم.

این مورد در بحث تفاوت سئو کلاه سفید و کلاه سیاه نیز اهمیت دارد. چرا که این تغییرات می‌ تواند نتایج سئو سازی سایت را تغییر دهد. بنابراین با آگاهی از آن تغییرات، می‌ تواند با اطمینان بیشتری از تکنیک های سئو سازی استفاده کرد.

اگر به دنبال تکنیک های سئو هستید زیاد دنبال نگردید چرا که متخصصین سئو بسیاری از تکنیک ها را جایی بازگو نمی کنند زیرا تکنیک ها و ترفندهای سئو حاصل تجربیات متخصصین سئو است و هیچ جایی نوشته نشده است. اما من در جنرال سئو یک تکنیک ساده سئو به شما می گویم که نتیجه عالی برای شما رقم خواهد زد.

در کارهای سئو داخلی سایت حتما و حتما نظم داشته باشید و در کارهای بیرونی سایت مانند بک لینک و… حتما و حتما بی نظم باشید.

تقویم محتوایی داشته باشید، لینک سازی داخلی هدفمند داشته باشید و همیشه به فکر کاربران سایت خود باشید مطمئنا رشد خواهید کرد.

این صفحه رو کلیک کن به کارت میاد!  رپورتاژ چیست؟ (روش انتخاب و انتشار با بازدهی بالا)

در طول مسیر سئو تجربه هایی به دست خواهید آورد که مختص خود شما است و همان تجربه ها تکنیک های مخصوص خود شما است.

ارتباط موضوع سایت با سئو کلاه سفید و سیاه

تفاوت سئو کلاه سفید و کلاه سیاه، تنها به نحوه اجراسازی دلالت دارد. به عنوان مثال مقصد و نتیجه هر دو تکنیک، یکسان می‌ باشند اما راه های رسیدن به مقصد، در هر روش متفاوت است. سایت های فروشگاهی، شرکتی، خدماتی و هنری با توجه به اینکه اهداف مختلفی دارند، می توانند از هر دو تکنیک استفاده کنند. بنابراین هر سایتی در هر زمینه فعالیتی، می‌ تواند از این دو روش بدون محدودیت استفاده نماید.

پیشنهاد من به شما این است که اگر هنوز متخصص سئو نشده اید و تجربه زیادی ندارید به هیچ عنوان به سمت سئو کلاه سیاه نروید زیرا به جریمه شدن نمی ارزد.

فرق بین سئو کلاه سیاه و سفید

در صورتی که با سئو کلاه سفید و کلاه سیاه آشنا شدید لازم است که موارد مختلفی از تفاوت سئو کلاه سفید و کلاه سیاه را نیز بدانید. این موارد به عبارت زیر می‌ باشند:

 • مسیر رسیدن به هدف در سئو کلاه سفید طولانی تر اما رتبه های به دست آمده ماندگاری بسیار زیادی دارد و در سئو کلاه سیاه رسیدن به هدف کوتاه تر و سریع تر است اما همیشه باید مراقب باشید زیرا ممکن است خیلی زود افت کنید؛
 • تکنیک های سئو کلاه سفيد مطابق با قوانین سئو می‌ باشد اما تکنیک های سئو کلاه سیاه برخلاف قوانین سئو است؛
 • سایت بهینه شده با تکنیک سئو کلاه سفید، رتبه بالایی کسب و آن را حفظ می‌ کند اما سایت بهینه شده با سئو کلاه سیاه، خیلی زود رتبه خود را از دست می‌ دهد.
 • سئو کلاه سیاه همواره با ترس و استرس است اما سئو کلاه سفید با اطمینان انجام می شود.

تکنیک های سئو کلاه سفيد

در بحث تفاوت سئو کلاه سفید و کلاه سیاه، آنچه اهمیت دارد، آگاهی از قوانین سئو است. به طور کلی اگر خواستار اجراسازی قوانین سئو برای بهینه سازی سایت هستید، باید به صورت کامل از قوانین سئو آگاهی به دست بیاورید و سایت خود را بهینه سازی کنید. در این صورت به صور ناخودآگاه یا خودآگاه، از تکنیک کلاه سفید استفاده کرده اید. برای اطلاع از قوانین گوگل به مقاله الگوریتم های گوگل مراجعه کنید.

تولید محتوای باکیفیت

شما می توانید محتوای متنی و تصویری سایت خود را به گونه ای طراحی کنید که شامل موارد زیر باشد:

 • جذاب باشد؛
 • نیاز کاربران را رفع کند؛
 • ساده و قابل فهم باشد؛
 • حجم تصاویر و ویدئوها کم باشد؛
 • از کلمات کلیدی مناسب و پرسرچی برخوردار باشد.

اگر می خواهید تکنیک های مهم محتوا نویسی را رایگان آموزش ببینید حتما سری به مقاله تولید محتوا که شامل محتوای ویدیویی نیز می باشد بزنید.

ریسپانسیو بودن سایت

سایت قابلیت بارگذاری در جستجوگرهای موبایلی را داشته باشد. بیشتر کاربران آنلاین امروزه با استفاده از گوشی موبایل، وارد سایت های مختلف می‌ شوند. از این رو سایت با داشتن حالت ریسپانسیو، به آسانی در روی مرورگرهای گوشی موبایل بالا می آید و برای کاربران نمایش داده می‌ شود. معمولا قالب های امروزی همگی قابلیت ریسپانسیو را دارند ولی اگر می خواهید به سادگی فقط در یک سایت بهترین سایت وردپرسی را طراحی کنید به صفحه آموزش طراحی سایت بروید و یک آموزش ویدیویی بی نظیر برای طراحی سایت ببینید.

این صفحه رو کلیک کن به کارت میاد!  آموزش سئو سیر تا پیاز + ترفندهای ناب سئو ❤️

سرعت بالای سایت

سایت باید از سرعت بسیار بالایی برخوردار باشد. به قدرتی که با یک کلیک روی لینک، در مدت زمان کوتاهی تمام محتویات و بخش های سایت، نمایش داده شوند. این کار با انجام فعالیت های مختلفی نظیر کاهش حجم تصاویر و ویدئوها، برنامه نویسی اصولی و… انجام می گیرد. اگر می خواهید به سادگی سرعت سایت خود را افزایش دهید به مقاله افزایش سرعت سایت مراجعه کنید و همین الان سرعت سایت وردپرسی خود را چندین برابر کنید.

بک لینک

استفاده از بک لینک در سئو اهمیت زیادی دارد. لینک سایت می‌ تواند در داخل سایت های مختلف بارگذاری شود و کاربران را به ورود به سایت تشویق کند. در این صورت میزان مراجعه به سایت و میزان بک لینک بالا می رود و گوگل، کاربر پسند بودن سایت را تایید می‌ کند.

گرفتن بک لینک یکی از اقدامات سئو کلاه سیاه است ولی قدرت بسیار زیادی به سایت و صفحات سایت شما می دهد. اگر می خواهید به سادگی یاد بگیرید که چگونه برای وب سایت خود بک لینک بگیرید به مقاله بک لینک چیست مراجعه کنید.

آپدیت محتوایی

محتواهای موجود در داخل سایت، باید طی مدت زمان مشخصی، به روز شوند. بارگذاری جدید محتواها و به روزرسانی آن ها، سایت را فعال می‌ کند و از جانب گوگل، رتبه بالایی به دست می آورد.

آپدیت یکی از مهم ترین روش ها و تکنیک ها برای رساندن صفحات مهم سایت به صدر نتایج گوگل است. گوگل به شدت از آپدیت محتوایی خوشش می آید. با آپدیت محتوا به گوگل می فهمانید که همیشه مطالب سایت شما برای کاربران به روز است و می تواند نیاز کاربران را برطرف کند.

بزارید یک تکنیک سئو در مورد آپدیت گوش زد کنم: زمانی که به صفحه اول گوگل رسیدید هر 15 روز یک بار محتوای مورد نظر را آپدیت کنید. آپدیت محتوا اگر شامل موارد زیر باشد سایت شما را به زودی به صدر نتایج می رساند:

 1. آپدیت محتوا در 300 کلمه اول و 300 کلمه آخر مقاله حتما انجام شود؛
 2. حتما در آپدیت، سوالات متداول به محتوا اضافه شود و سعی کنید سوالات احتمالی کاربران را پاسخ بدهید. (برای پیدا کردن سوالات احتمالی، کلمه کلیدی صفحه خود را سرچ کنید و تک تک نتایج گوگل را تا لینک 5 قسمت نظرات را مشاهده کنید سوالات کاربران در قسمت نظرات مهم ترین سوالات هستند که شما می توانید داخل مقاله خود آن ها را پاسخ دهید)؛
 3. کلمه کلیدی صفحه خود را داخل گوگل سرچ کنید. رفتار گوگل را مشاهده کنید اگر در ابتدای نتایج خود تصاویر زیادی نشان داد یعنی محتوای شما تصویر محوره و حتما داخل مقاله از تصاویر زیادی استفاده کنید و اگر گوگل در ابتدای نتایج ویدیوهایی نشان داد این به معنای این است که محتوای شما نیز باید ویدیو داشته باشد. به همین سادگی از رقیبان سبقت بگیرید؛
 4. داخل محتوا در ابتدای مقاله به هیچ عنوان لینک سازی داخلی انجام ندهید و لینک سازی داخلی را در اواسط محتوا انجام دهید؛
 5. سعی کنید تمامی پاراگراف ها کوتاه باشد یعنی هر جا به نقطه می رسید اینتر بزنید و از نوشتن پاراگراف های طولانی خود داری کنید در آپدیت محتوا می توانید مقاله های قبلی را اصلاح کنید؛
 6. از محتوای خود به سایت خارجی مطابق با موضوع خود لینک سازی خارجی انجام بدهید ولی به هیچ عنوان روی کلمه کلیدی اصلی خود این کار را نکنید و لینک خارجی در اواسط مقاله شما باشد.
این صفحه رو کلیک کن به کارت میاد!  کلمه کلیدی و انفجار سئو سایت

با همین 6 تا تکنیکی که گفته شد به راحتی می توانید نتایج خوبی را از آن خود کنید و از نتایج لذت ببرید.

آدرس سایت مناسب

آدرس سایت یا همان url باید از کلمات کوتاهی برخوردار باشد و نام یا موضوع سایت در داخل آدرس سایت آورده شود. این آدرس می‌ تواند آدرسی بهینه برای رتبه گیری سایت باشد. انگلیسی یا فارسی بودن آدرس سایت هیچ تفاوتی ندارد مهم آن است که هر کدام درست و معنا دار نوشته شده باشد. بهتر است آدرس صفحه کلمه کلیدی اصلی شما به صورت فارسی یا انگلیسی باشد.

تکنیک های کلاه سیاه

امروزه روش هایی متفاوت جایگزین تکنیک های کلاه سفید شده اند که گوگل آن ها را برای بهینه سازی تایید نمی کند. اما برخلاف انتظار نتیجه ای که ایجاد می‌ کند، افزایش رتبه سایت می‌ باشد. با این حال به زودی توسط گوگل تشخیص داده می‌ شود و سایت به رتبه ای بسیار پایین تر نزول پیدا می‌ کند. از انواع این تکنیک به موارد زیر می‌ توان اشاره کرد:

کپی کردن محتوا

محتواهای کپی از سایت های دیگر، می‌ تواند برای مدیران سایت زودبازده باشد اما برای گوگل تکراری شناخته می‌ شود و جریمه سنگینی را دریافت می‌ کند.

لینک های پولی

خرید لینک برای ایجاد بک لینک، توسط گوگل تایید نمی شود اما این یک تکنیکی است که مورد استفاده قرار می گیرد و منجر می‌ شود تا گوگل افزایش میزان بک لینک در سایت مورد  نظر را مشاهده کند. (بی نظم انجام بده، مدل های مختلف بک لینک روی کلمات مختلف و حتی url انجام بده، روی صفحه اصلی هم زیاد انجام بده هیچ مشکلی پیش نمیاد برو حالشو ببر!)

خرید دامنه های تاریخ گذشته

نام دامنه می‌ تواند خریداری شود اما دامنه هایی که منقضی شده اند برای خرید توصیه نمی شوند. با خرید نام دامنه منقضی شده، می‌ توان قوانین سئو را دور زد اما در مدت زمان کوتاه تشخیص داده می‌ شود البته این نکته در صورتی پیش می آید که دامین منقضی رها شده، توسط گوگل جریمه شده باشد.

بک لینک از شبکه های اجتماعی فیک

حساب های فیک و چندگانه که در شبکه های اجتماعی ساخته می‌ شوند، می توانند لینک سایت را تبلیغ کنند که در این حالت، بازدید فیک و بک لینک فیک به وجود می آید.

مخفی کردن متن Cloaking

در این حالت متن Cloaking  از دید موتورهای جستجوگر پنهان می‌ شود و باعث تداخل در شناخت درست سئو سازی گوگل می‌ شود.

استفاده از نظرات یکسان

در قسمت نظرسنجی سایت، بیشتر افراد از نظرات یکسان یا جواب های یکسان استفاده می‌ کنند که به طور فیک، میزان نظرسنجی سایت را افزایش دهند. (میتونی انواع نظر رو روی سایت خودت انجام بدی با نام متفاوت و متن متفاوت هیچ مشکلی پیش نمیاد)

سخن نهایی

در بحث تفاوت سئو کلاه سفید و کلاه سیاه، هدف مهم نمی باشد، بلکه راه رسیدن به هدف، اهمیت دارد. سایت ها با استفاده از تکنیک های سئو کلاه سفيد، می توانند رتبه خوبی را در مدت زمان طولانی دریافت کنند. اما با استفاده از سئو کلاه سیاه، به این رتبه بسیار زودتر دست پیدا می کنند و بسیار زود نیز از دست می دهند. با انتخاب تکنیک های سئو کلاه سفيد برای بهینه سایت، می توانیم نتیجه بهتر و ماندگاری را دریافت کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست