چگونه محتوای آموزشی تولید کنیم + تکنیک های کاربردی

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. آموزش
 4. chevron_right
 5. چگونه محتوای آموزشی تولید کنیم + تکنیک های کاربردی

چگونه محتوای آموزشی تولید کنیم بهترین عنوانی بود که می توانست مخاطب اصلی خودش را پیدا کند. این که شما وارد این صفحه شده اید یا می خواهید بدانید تولید محتوا چیست؟ و یا این که خود شما تولید کننده محتوا هستید ولی می خواهید بهتر از قبل بدرخشید. جای درستی آمدید چون جنرال سئو اصول تولید محتوای آموزشی را به شما رایگان آموزش می دهد.

تولید محتوا یعنی چه؟

قبل از این که بخواهیم یاد بگیریم که چگونه محتوای آموزشی تولید کنیم باید بدانیم تولید محتوا چیست؟ ما قبلا تمامی اطلاعات لازم را در زمینه تولید محتوا را به صورت کامل به اشتراک گذاشته ایم. با این اوصاف تولید محتوا یعنی ایجاد هر نوع محتوایی برای رفع نیاز مخاطب و جذب آن.

چگونه تولید محتوا کنیم؟

قبل از این که بخواهید اقدام به تولید محتوا کنید باید برای شما روشن باشد که برای چه پلتفرمی می خواهید تولید محتوا کنید. آیا تولید محتوا در اینستاگرام را انتخاب کرده اید و یا این که قرار است تولید محتوا در یوتیوب را آغاز نمایید.

هر کدام از این موارد تکنیک هایی دارد که باید بدانید چگونه تولید محتوای خود را انجام دهید تا به موفقیت مطلوب برسید. اگر شما تصمیم گرفته اید به انجام تولید محتوا بپردازید جنرال سئو هم پای شما است و من شما را کمک می کنم که بهترین محتواها را برای خود بسازید.

شاید شما بخواهید از یادگیری این مباحث کسب در آمد کنید به همین دلیل من وظیفه خودم می دانم هر آن چه که لازم است را به شما انتقال بدهم و به تمامی سوالات شما نیز پاسخ بدهم تا بتوانید تولید محتوای عالی برای خود انجام دهید.

اصل اول انتخاب موضوع برای تولید محتوا (چگونه محتوای آموزشی تولید کنیم)

در اولین اقدام شما باید بدانید موضوع از چه قرار است! شما چه نوع محتوایی قرار است تولید کنید. ما در این مقاله برای جواب به سوال چگونه محتوای آموزشی تولید کنیم؟ اینجا هستیم پس ما هم با توجه به نیاز شما این مقاله را ادامه می دهیم و فعلا به موضوعات دیگر کاری نداریم.

گرچه که بسیاری از مواردی که گفته می شود برای انواع موضوعات کاربرد دارد.

خب وقت آن است که موضوع خود را انتخاب کنید شاید هم انتخاب کرده اید. ممکن است شما بخواهید در زمینه سئو، آموزش ریاضی، نمد بافی و یا هر موضوع دیگری بخواهید تولید محتوا کنید من اینجا هستم و به شما می گویم که چطور تولید محتوای خود را انجام دهید که بیشترین بازخورد را ببینید.

در ابتدا شما باید پلتفرمی که قصد تولید محتوا در آن دارید را انتخاب کنید و بعد اقدام به ایجاد بهترین نوع تولید محتوا در آن نمایید.

این صفحه رو کلیک کن به کارت میاد!  آموزش فعال سازی SSL و ریدایرکت http به https

فکر می کنم، چگونه تولید محتوای آموزشی تولید کنیم؟ بهترین سوالی بود که شما را به این مطلب رساند پس پشتکار شما نسبت به هدفی که دارید قابل تحسین است.

من چون نمی دانم شما برای چه پلتفرمی قرار است تولید محتوا انجام بدهید به همین دلیل سعی می کنم در هر جایی که ا تولید محتوا مرسوم است و معمولا اکثر مردم آن جا تولید محتوا انجام می دهند را برای شما توضیح دهم پس با من همراه باشید.

آموزش محتوا سازی سایت

در اینجا قرار است آموزش محتوا سازی برای وب سایت ها را به شما توضیح دهم. پیشنهاد می کنم برای حرفه ای تر شد آموزش محتوا نویسی بر اساس سئو را مطالعه کنید.

این که شما بخواهید برای وب سایت تولید محتوا کنید دو احتمال وجود دارد: احتمال اول اینکه شما یک سایت بسیار عالی داری ( منظور از عالی، رتبه عالی و قدمت نیست منظورم اینه که میخوای سایتت روعالی پیش ببری ) و می خواهید محتوای عالی هم برای آن تولید کنید.

احتمال دوم این است که شما می خواهید به کسب در آمد از تولید محتوا بپردازید و برای وب سایت های مختلف محتوا ایجاد کنید.

در هر دو صورت شما باید یاد داشته باشید که چطور یک محتوای عالی برای سایت مورد نظر خود ایجاد کنید.

معمولا برای وب سایت ها، محتواهای مختلفی ایجاد می کنند اما از آن جا که این مقاله در مورد این است که چگونه محتوای آموزشی تولید کنیم، ما فرض را بر این می گیریم که هم اکنون شما می خواهید یک محتوای آموزشی برای وب سایت خود در قالب متن یا ویدیو ایجاد کنید.

ایجاد محتوای آموزشی متنی برای سایت

 1. در ابتدا شما باید موضوع آموزش خود را به صورت کامل بدانید؛
 2. یک عنوان بسیار جذاب برای محتوای متنی خود انتخاب کنید ( معمولا سئوکار سایت عنوان محتوا را انتخاب می کند، اگر سئوکار ندارید نگران نباشید همین حالا یاد می گیرید)

برای انتخاب یک عنوان جذاب و تاثیر گذار در ابتدا شما یک سر به گوگل بزنید. افرادی که قبلا محتوای مشابه شما تولید کرده اند چه عنوان هایی انتخاب کرده اند حتما ایده خوبی الهام می گیرید.

در عنوان خود از کلمات صفر تا صد، گام به گام، فوق العاده، شگفت انگیز و… استفاده کنید حتی استفاده از اعداد مانند: 10 نکته آموزشی در مورد تولید محتوا یا مانند عنوان همین مقاله: چگونه محتوای آموزشی تولید کنیم + تکنیک های کاربردی.

عنوان مهم است و می تواند در اولین قدم مخاطب را به سمت شما بکشاند زیرا مخاطب اولین چیزی را که می بیند عنوان است؛

 1. متن آموزش بسیار مهم است. همیشه متن آموزشی شما باید کامل تر از بقیه و یا حداقل هم سطح بقیه رقیبان باشد. پیدا کردن رقیبان، کار ساده ای است فقط ببینید 10 تا سایت صفحه اول گوگل چگونه محتوا نوشته اند، چند کلمه است و چه مقدار کاربردی و به درد بخور است شما سعی کنید بهتر از آن ها باشید.
 2. مهم نیست در مورد محتوایی که می خواهید بنویسید چقدر دانش دارید مهم این است که در حین نوشتن محتوا شما چقدر به نمونه تولید محتوا های مشابه سر می زنید و از آن ها استفاده می کنید؛
 3. تا می توانید از دیگران کپی نکنید زیرا کپی هیچ ارزشی نه برای مخاطب و نه برای گوگل دارد. حتی اگر مجبور به کپی هستید چون هیچ اطلاعی در مورد موضوع محتوای آموزشی خود ندارید مقالات دیگران را پاراگراف به پاراگراف بخوانید و با قلم خود باز نویسی کنید طوری که نگارش محتوا تغییر کند. شاید فکر کنید سخت است ولی به سرعت برای شما آسان می شود؛
 4. در محتوای متنی خود در 150 کلمه اول طوری اطلاعات به مخاطب بدهید که متوجه شود بعد از خواندن محتوای شما چیزی به دانشش اضافه می شود تا رغبت خواندن بقیه مطالب شما را داشته باشد؛
 5. سعی کنید مطالب محتوای متنی خود را رگباری و پشت سر هم مانند یک کتاب کسل کننده ننویسید. پاراگراف به پاراگراف را از هم جدا کنید تا به چشمان مخاطب خود استراحت داده باشید؛
 6. مهم ترین نکات خود را به رنگ آبی و یا قرمز تزیین کنید تا مخاطب شما از یک نواختی خسته نشود؛
 7. متن محتوای خود را با کیفیت بنویسید؛
 8. برای سایت خود یک سبک محتوایی انتخاب کنید یا به صورت محاوره بنویسید یا به صورت رسمی و کتابی. بی نظمی در سایت و روند تولید محتواها ایجاد نکنید؛
این صفحه رو کلیک کن به کارت میاد!  وردپرس چیست + مقایسه با دیگر cms ها

ایجاد محتوای آموزشی ویدیویی

آموزش ویدیویی برای اینستاگرام و وب سایت ها با هم متفاوت هستند. اگر شما برای اینستاگرام محتوای ویدیویی می سازید باید سعی کنید از 5 تا 10 دقیقه بیشتر نشود چون مخاطب اینستاگرام عادت به محتوای کوتاه کرده است.

برای وب سایت ها نیز از5 دقیقه تا 2 ساعت می توانید آموزش ویدیویی آماده کنید زیرا مخاطب شما خود را آماده گوش کردن به جزئیات مطالب در وب سایت شما کرده است.

برای تولید محتوای ویدیویی باید نکات زیر را رعایت کنید

 1. نور، صدا، تصویر شما باید بسیار مناسب باشد ( استفاده از استودیوهای خانگی خیلی است)؛
 2. اگر ویدیو آموزشی شما به گونه ای است که باید در آن صحبت کنید حتما سعی شود ظاهر مناسب و مرتبی داشته باشید؛
 3. با شور و هیجان صحبت کنید و با ریتم کند و یک نواخت محتوای آموزشی نسازید؛
 4. از تپق زدن و به اصطلاع کلماتی که باعث استراحت شما می شود استفاده نکنید مثلا از عه عه گفتن مکرر یا کلماتی مثل مثلا، به حساب و… بیش از حد تکرار نکنید؛
 5. سعی کنید اگر به هنگام ضبط ویدیو صداهای مزاحم همراه با ویدیو ضبط شد با نرم افزار های گرفتن نویز صدا آن ها را برطرف کنید؛
 6. در 15 ثانیه اول ویدیو مخاطب را با کلیت محتوای آموزشی خود آشنا کنید. اگر برای یوتیوب و یا اینستاگرام ویدیو می سازید در همان 15 ثانیه اول از مخاطب بخواهید لایک، فالو و سابسکرایب را انجام دهد؛
 7. در ابتدای ویدیو یک عکس بسیار جذاب قرار دهید که نشان دهنده محتوای ویدیوی شما است. می توانید از اپلیکیشن kin master و یا inshot استفاده کنید؛
 8. به محتواهای آموزشی دیگران نگاه کنید و ایده بگیرید؛
 9. خلاقیت بیش از اندازه به خرج ندهید که از اصول ویدیو سازی خارج شوید؛
 10. قبلا از ساخت ویدیو آموزشی یک محتوای متنی برای خود بسازید که 4 چوب آن دست شما باشد؛
 11. اگر ویدیو آموزشی شما طولانی است استفاده از پاورپوینت توضیحات در ویدیو خیلی کمک کننده است؛
این صفحه رو کلیک کن به کارت میاد!  درآمد سئو (بررسی بازار کار سئو و درآمد متخصص سئو در ایران)

با همین توضیحات سوال مکرر چگونه محتوای آموزشی تولید کنیم به سادگی حل می شود.

آموزش تولید محتوای صوتی

اگر شما تصمیم گرفتید محتوای آموزشی صوتی تولید کنید باید نکاتی را رعایت کنید که به کیفیت کار شما بیافزاید. تولید محتوای صوتی بسیار راحت تر از ویدیویی است زیرا شما می توانید از روی کاغذ هم تقلب کنید. نکات زیر به شما کمک می کند تولید محتوای صوتی خیلی عالی تولید کنید.

 1. برای فایل صوتی خود عکس و یا کاور قرار دهید؛
 2. حتما از رکوردر خوب و با کیفیت استفاده کنید؛
 3. در جایی باشید که صداهای مزاحم وجود نداشته باشد؛
 4. تپق نزنید و اگر زدید همان قسمت را کات کنید؛
 5. سعی کنید فایل صوتی زیاد طولانی نشود حداکثر 30 دقیقه؛
 6. طوری آموزش دهید که مخاطب احساس کمبود مشاهده تصویر شما را نداشته باشد؛
 7. با ریتم ملایم ( نه تند و نه کند) ولی با هیجان صحبت کنید که مخاطب شما خسته نشود؛
 8. با پرسیدن سوال مخاطب را به فکر فرو ببرید؛
 9. از مخاطب بخواهید با نوشتن و یا نکته برداری شما را دنبال کند و یا او را مشارکت دهید.

به همین سادگی شما می توانید انواع تولید محتوا را انجام دهید و به اشتراک بگذارید. تولید محتوا شغلی است که اگر درست انجام دهید شما را به در آمد خوب می رساند. مقاله چگونه محتوای آموزشی تولید کنم یک نمونه تولید محتوای متنی برای شما است که می توانید به عنوان نمونه با آن ارتباط برقرار کنید. اگر خواستید یک بار دیگر مطالعه کنید تا با اصول رعایت شده در تولید محتوا بیشتر آشنا شوید.

در صورت هر گونه سوال و انتقادی می توانید در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید من این جا هستم تا به شما پاسخ دهم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست